konfor, estetik ve verimliliğin

eşsiz uyumu

LIBUS SBL noktasal / tek yönlü ışık kaynakları kontrol sistemi led aydınlatmanın güncel 3 kritik problemine elle tutulur, gerçek endüstriyel çözümler sunuyor :

  • Enerji verimliliği : “ecodesign” kriterlerinin üzerinde
  • Parlama / kamaşma kontrolü : (UGR<10) kamaşma yok
  • Işık açı ve dağılım kontrolü : ışık tam da ihtiyacınız olan yerde

Led iç aydınlatmanın mevcut en yaygın endüstriyel uygulamaIarı olan arkadan (back-lit) ve/veya kesitten (edge-lit/slim) LED panel aydınlatma armatürleri,  opal  veya mikro prizmatik lensler yardımıyla, noktasal / tek yönlü led ışık kaynağını, düzlemsel / yüzeysel  ışık kaynağına dönüştürmektedir.  Bu   büyük   ölçüde   (sadece)  görsel   dönüşüm, 18% ile 35% arasında ek  ışık / enerji    kaybına  sebep  olurken, formu    değişen  ışık,  yeterli     bir  aydınlatma  armatüründen  beklenildiği  üzere,  ışık dağılımı  ve diğer optik özelliklerde   anlamlı bir kontrol imkanı sağlayamadan,   halen ham ışık (kaynağı) özellikleri taşımaya devam etmektedir.

LIBUS +94% ışık çıkış oranı (L.O.R.) ile watt başına 175 lümene kadar enerji verimliliği sunmaktadır.

İç mekan  genel aydınlatmada  endüstri  standardı  (kabul edilir üst limit) olarak  değerlendirilen UGR<19 kamaşma değeri, mevcut pek çok endüstriyel    üründe yakalanamazken, bu değeri yakalamış aydınlatma armatürlerinde bile uzun süreli kullanımın, sadece basit göz rahatsızlıkları değil, odaklanma problemi, gerginlik,   üretim hataları, iş kazaları, çalışma verimi kaybı ve hatta uykusuzluk gibi, doğrudan veya dolaylı, pek çok rahatsızlığa yol açtığı ciddi bilimsel araştırmalarda raporlanmaktadır:

  • a. her bir LED'in lümen performansını artırmakta
  • b. çok düşük led çekirdek sıcaklığı (Tj max.57°C) ile, armatür verimli ömür beklentisini (mean rated service life L80B10 - tq25 °C) +80.000 saat üzerine taşımakta, sıcaklık kaynaklı renk sapması ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

LED aydınlatmada
“ kamaşma ”
artık kaçınılmaz değil …

 

İç mekan genel aydınlatmada endüstri standardı (kabul edilir üst limit) olarak değerlendirilen UGR<19 kamaşma değeri, mevcut pek çok endüstriyel üründe yakalanamazken, bu değeri yakalamış aydınlatma armatürlerinde bile uzun süreli kullanımın, sadece basit göz rahatsızlıkları değil, odaklanma problemi, gerginlik, üretim hataları,iş kazaları, çalışma verimi kaybı ve hatta uykusuzluk gibi, doğrudan veya dolaylı, pek çok rahatsızlığa yol açtığı ciddi bilimsel araştırmalarda raporlanmaktadır.

Estetik & Tasarım

Aydınlatmada florasan ‘dan LED’e geçerken verimlilik adına, hepsi birbirinin benzeri beyaz plastik paneller veya led spotlar artık tek optik ve tasarım alternatifi değiller…

Işık Açı & Dağılım Kontrolü

LED PANEL

İç mekan genel aydınlatmada LED ışık kaynaklı mevcut tek endüstriyel alternatif olarak yaygın bir şekilde kullanılan çeşitli formlarda LED panel armatürlerin tamamı, ışığı hiç bir optik kontrol olmadan ortama yayarlar. Işığın doğrudan çalışma düzlemine ulaşan kısmı ortalama 77%’dir.

LIBUS SBL LED AYDINLATMA SİSTEMİ

SBL system LIBUS led aydınlatma armatürleri ışık yayılımını kontrol eder ve üretilen ışığın 90-97% ‘sini doğrudan ışığın kullanıldığı alana, çalışma düzlemine ulaştırırlar.

Enerji Verimliliği

Mevcut iç mekan aydınlatma armatürlerinin 1 watt enerji ile ürettikleri ortalama ışık değerleri (akısı) şöyledir :

Geleneksel T8 floresan lamba : ±45 lümen
Enerji verimli T5 floresan lamba : ±65 lümen
LED slim panel / edge-light : ±95 lümen
LED panel / back-light : 100 – 120 lümen
Led COB spot & down-light’lar : 75 – 125 lümen

Standart ekonomik tip LIBUS LED aydınlatma armatürleri 116-125 lm/w ışık üretirken, performans tiplerinde verimlilik değerleri 175 lm/w' a kadar çıkmaktadır;

ENERJİ TÜKETİMİ KARŞILAŞTIRMA TABLOSU
Florasan LED Panel Libus
T8 T5 EDGE-LIT BACK-LIT STANDARD E-SILVER & E-WHITE PERFORMANCE
100% 69% 47% 41% 36% 31% 26%
± 45 lm/w ± 65 lm/w ± 95 lm/w ± 110 lm/w ± 123 lm/w ± 145 lm/w ± 172 lm/w

Tabloda belirtilen ışık kaynaklarının ortalama / yaklaşık verimlilik değerleri dikkate alınmıştır. Kesin değerlendirmeler için LIBUS armatürlerin akredite laboratuvarlarınca verilmiş fotometrik test raporlarını isteyiniz.

Bu değerler, aydınlatmada LIBUS ile :

  • florasan armatürlerden dönüşümde 3 ila 4 kat
  • LED panel armatürlerden dönüşümde 1.3 ila 1.8 kat

enerji tasarrufu yapılacağı anlamına gelmektedir.

Enerji faturalarında her ay görülecek doğrudan tasarrufa ek olarak, LIBUS, +50.000 saat garantili, verimli (L80B10) lamba ömrü sunmaktadır.

  • +50.000 saat  : ± 30 yıl (ortalama 252 çalışma günü ve günlük 6.5 saat yanar konumda)
  • L80B10 : armatürlerin en az 90%’ı, verili süre ve ortam şartlarında ışık çıkış değerini en az 80% oranında koruyacaktır.

Proje Desteği

LIBUS ürünlerinin kullanıldığı projelere ücretsiz teknik destek sağlamaktadır.